SIKÇA SORULAN SORULAR

İster müşterimiz olun isterseniz bir ziyaretçi, size yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz. Aşağıda Amerika’ya seyahat konusunda genel soru ve cevapların bazıları var.

Daha önce hiç Amerika’ya gitmedim. Orada ziyaret edebileceğim yerleri önerir misiniz?
Tabi ki! İlginize ve seyahat amacınıza göre önerilerde bulunabiliriz. Yaşamak istediğiniz deneyimlerle ilgili Müşteri Hizmetleri Departmanı’na kısaca yazınız. Böylece size önerilerde bulunacağız.
Ne tür Amerika vizesine ihtiyacım olduğumu nasıl bileceğim?
Amerika’yı ziyaretinize bağlı olarak 20 farklı kategoride vize bulunuyor. Turizm ya da iş amaçlı seyahatlerde B-1 İş ya da B-2 Turist Vizesi’ne ihtiyacınız olacak. Vize Muafiyet Ülkeleri’nden birisinin vatandaşıysanız online seyahat başvurusunda bulunarak seyahat edebilirsiniz. Ancak Amerika’da çalışmak istiyorsanız yapacağınız işe göre farklı kategorilerde vizeler bulunuyor. Lütfen daha fazla bilgi için Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın websitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi alın ya da bizimle iletişim kurun ve durumunuzla ilgili size öneride bulunalım.
Amerika Elçiliği’nde görüşme ayarlamada yardımcı olur musunuz?
Ne yazık ki, tarih ayarlama konusunda yardımcı olamıyoruz. Ülkenize göre sadece yerel elçilikler başvuruları kabul ediyorlar. Bu başvurular internetten ya da telefonla olabiliyor. Görüşme ayarlamadan önce DS-160 formunu tamamlamayı unutmayın. Vize görüşmesinin nasıl ayarlanacağı konusunda daha fazla bilgi almak için “Amerika Turist Vizesi Başvuru Rehberi’ni indirin.
Amerika’dayken araba kiralamayı düşünüyorum. Ehliyetimi kullanabilir miyim yoksa uluslararası ehliyete mi ihtiyacım var?
Amerika’da araba kiralama konusunda bir kaç farklı sorun var. Genel olarak en az 25 yaşında olmanız, kendi ülkenize ait ehliyetinizi getirmeniz ve geçerli bir kredi kartına sahip olmanız lazım. 25 yaşından küçükseniz ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Kiralama şirketi muhtemelen kredi kartınıza güvenlik için el koyacaktır, bu yüzden en azından 2 kredi kartı ile gitmenizi öneriyoruz. Genelde uluslararası ehliyet gerekmiyor ancak en son bilgiler için araba kiralama şirketleriyle görüşmenizi öneririz.
Yabancı telefon numaram Amerika’da çalışır mı?
Bu sizin telefonunuza ve yerel operatörünüze bağlı. Ülkenizden ayrılmadan önce bu durumu operatörünüzle görüşmenizi öneriyoruz.
Amerika’da Kredi Kartımı Kullanmam Güvenli mi?
Evet. Restoran, otel, araba kiralama, bilet, benzin istasyonları ve her tür şeyi alabileceğiniz yerlerde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır. Her ülkede olduğu gibi şüpheli durumlar karşısında kredi kartıyla yaptığınız alışverişler için belgeleri saklamalısınız. Acil durumlar için ekstra bir kredi kartı getirmenizi ve kredi kartını sağlayan bankanın telefon numarasını bilmenizi öneriyoruz.
B-2 Vizesi ile Amerika’ya bir senede birden fazla giriş yapabilir miyim?
Çoklu giriş vizesi aldıysanız, vizenizin geçerli olduğu dönemde ülkeye sınırsız giriş yapmanıza izin verilir. B1/B2 ziyaretçi vizelerine sahip olanların normalde her girişlerinde 6 ay kalma izni verilir.
Yurt dışında yaşıyorum ancak Amerika pasaportum ve ikinci pasaportum var. Amerika Vizesi için başvuru yapmalı mıyım?
Hayır. Amerika vizesine başvuru yapmanız gerekmiyor. Amerika vatandaşları pasaportlarıyla giriş çıkış yapabilirler.

Yasal Uyarı: Bu internet sitesi özel bir şirket tarafından yönetilir ve Amerika Elçiliği ya da Konsolosluğu ile bir bağlantısı yoktur. Daha fazla bilgi için Gizlilik Poliçesini ve Hizmet Sözleşmesini ziyaret ediniz.